St. J., "Amatorskie wykonanie membrany do głośnika"
Radioamator 9/1953

Radioamatorom dużą trudność sprawia wykonanie membrany do głośnika, a specjalnie umocowanie jej do kosza. Poniżej podajemy doskonały sposób wykonania  membrany.

Zdjęcie wymiarów

a) Głośnik z drgającą kotwiczką (wolnodrgający)

Wymiary zdejmujemy za pomocą drucika: jeden jego koniec przykładamy do środka kosza w odległości 1,5 do 2mm od jego dna, a drugi zaginany tak jak na rys.1.


Rys.1

Notujemy wymiary: a - pasek którym przyklejamy membranę do kosza; b - pasek, na którym powstaną karby (szerokość od 12 ÷ 18mm); c - pobocznica membrany.

b) Głośnik dynamiczny (z drgającą cewką)

Musimy tutaj zastosować pewne obliczenia, do których zdejmujemy następujące wymiary także za pomocą drucika.


Rys.2

Dolny koniec drucika opieramy o brzeg ceweczki, a drugi zginamy tak jak na rys.2. Notujemy wymiary: a, b, c, d (d - wymierzymy cyrklem). Następnie mierzymy pełną górną średnicę kosza; odejmujemy od niej (2a+b), a wynik dzielimy przez 2; otrzymaną liczbę oznaczamy literą k. Promień koła, które będziemy musieli wyciąć na membranę wyniesie:

 

Wykreślenie membrany

a) Kreślimy cyrklem współśrodkowe okręgi o wymiarach jak na rys.3.


Rys.3

Okręg o wymiarze c kreślimy z obu stron papieru. Pomiędzy okręgiem 2 i 3 kreślimy kilka okręgów w odległościach od siebie 2÷3mm. Całość wycinamy wzdłuż okręgu 1, przecinamy po łuku od brzegu do środka koła.

b) Kreślimy cyrklem współśrodkowe okręgi o wymiarach jak na rys.4.


Rys.4

Okręg 3 i 4 kreślimy z obu stron papieru. Pomiędzy okręgami 2 i 3 kreślimy okręgi co 2÷3mm. Całość wycinamy i przecinamy po łuku do środka koła.

Zwinięcia i wygięcia

Zwijamy membranę (wszystkie linie do wewnątrz) w lejek tak, aby mniej więcej pasował do kosza. Brzeg spinamy spinaczem. Następnie na talerz albo półmisek nalewamy gorącej wody, tyle aby po przewróceniu membrany brzegi jej zanurzyły się do okręgu 3. Pozostawiamy tak na przeciąg 1÷2 minut. Następnie przykrywamy stół kilkakrotnie złożonym materiałem (jak do prasowania lecz nie za miękko), na to przewracamy przewracamy membranę i gorącym żelazkiem rozprasowujemy jej brzeg aż do linii 3 (jak na rys.5).


Rys.5

Następnie moczymy znowu (krócej) i znów prasujemy. Powtarzamy to kilka razy, aż powstanie zagięcie naokoło membrany. Teraz wkładamy membranę do kosza i zwijając lub rozwijając stożek dopasowujemy wygięty brzeg do kosza tak, aby wystawał ze wszystkich stron 1÷2mm. Sklejamy membranę zakładając na siebie boki na 4÷6mm. Sklejone boki dobrze jest ściąć żyletką jak na rys.6.


Rys.6

Wykonanie karbowania

Aby wykonać karbowania, posłużyć się musimy płaskoszczypami owijając je drutem w koszulce igielitowej lub gołym o średnicy około 2mm, dwukrotnie tak jak to pokazano na rys.7.


Rys.7.

Tak uzbrojonymi szczypcami ściskamy kawałeczek kartonu, z którego robimy membranę i próbujemy czy powstają dobre karby (regulować rozsuwając druty). Następnie ściskamy szczypcami brzeg membrany wzdłuż jednej z poprzednio wykreślonych linii zawartej pomiędzy linią 2 i 3. Powstaje nam jeden garb i jeden rowek. Następnie przewracamy szczypce na drugą stronę i znów ściskamy prowadząc poprzednio powstały garb pomiędzy drutami górnej szczęki szczypiec, w ten sposób powstanie drugi rowek. Postępujemy tak kilkakrotnie, aż powstanie żądana ilość karbów (najlepiej 2÷3). Mamy gotową membranę, wystarczy teraz umocować kotwiczkę lub w przypadku głośnika dynamicznego wyciąć otwór wzdłuż linii 4 (nożyczki do paznokci). Przykleić cewkę, a następnie całą membranę do kosza brzegiem na przestrzeni linii 1 i 2.

Wykończenie

Na przyklejony brzeg dobrze jest nakleić gruby pasek filcu. Starannie wykonana całość powinna wyglądać jak na rys.8.


Rys.8

Do wykonania membrany należy starannie dobrać karton, najlepiej nadaje się do tego stary karton, jaki kładzie się na biurka (do dużych głośników). Na małe głośniki dobra jest okładka z popularnych bloków listowych. Najlepiej na ten cel nadaje się papier elastyczny i jak najbardziej włóknisty. W ten sposób wykonana membrana w zupełności spełnia swoje zadanie.

 

[informacje praktyczne]

© 2000-2002 FonAr Sp. z o.o. e-mail: waw@fonar.com.pl